rishennya-sudu_1200

Безпрецедентне судове рішення Апеляційної інстанції про стягнення моральної шкоди в розмірі 5 мільйонів гривень за бездіяльність Прокуратури

Так звучить у пресі судовий процес який триває більше 12 років, який з усією очевидністю показує, що громадянам України доводиться домагатися виконання вимог Закону України.

 

Адвокат Ліннік Наталя Володимирівна

Керуючий Адвокатського Бюро «Н.В. Ліннік»


Визнання судом Апеляційної інстанції факту проведення прокуратурою перевірки поверхневим, неповним, з грубим порушенням кримінально-процесуального законодавства України є справедливим і новим віянням в реформуванні судової системи та реалізації адвокатурою захисту прав громадян.

Позовна заява про стягнення моральної шкоди за бездіяльність прокуратури засноване і включає попередні три судові процеси, з посиланнями на процесуальні документи по суті справи і з урахуванням моральних страждань, життєвих обставин і наслідків які стали нормою життя Клієнтки.

Трагічна смерть чоловіка Карташової Катерини, другого помічника капітана на судні «Conqueror» спричинила для Клієнтки не тільки втрату дорогої їй людини, але і усвідомлення безправності як громадянина своєї країни. Тіло чоловіка (вантаж 200) було доставлено 01 лютого 2006 року до під’їзду дружині. Уявіть жах ситуації: вечір, мороз, якісь папери іспанською мовою і величезний цинковий ящик який не входить за габаритами навіть у під’їзд. Морг відмовляв у прийомі тіла з причини відсутності документів.

Отримавши документи іспанською мовою Катерина звертаючись до Прокуратури Одеської області, Міністерства закордонних справ вимагала пояснень про причини смерті її чоловіка. Від посередницької фірми з працевлаштування моряків ДП «Укркрюїнг» м. Одеса вона почула, що її чоловік був травмований, втратив ліву ногу. Причина смерті не встановлена. Потім: переклад документів, самостійне звернення до Міністерства закордонних справ України, проведення судово – медичного дослідження трупа м. Дніпропетровськ, судово-медичної експертизи м. Харків. А також скарги до ДП «Укркрюїнг», заяви в прокуратуру про порушення кримінальної справи. 5 разів протягом 2006 року відмовлено Карташовій Катерині в порушенні кримінальної справи за фактом смерті її чоловіка у зв’язку з відсутністю події і складу злочину на території України.

В результаті, встановлено що тіло Карташова А.В. прибуло на територію України з видаленими внутрішніми органами. Причина смерті: як уточнив експерт: великої часткою ймовірності можна вважати, що баротравми і стала причиною смерті гр. Карташова А.В. Між настанням смерті і наданням медичної допомоги існує причинний зв’язок. У 2011 році подано скаргу до Приморського районного суду м. Одеси на Постанову прокуратури про відмову в порушенні кримінальної справи від 04.12.2006р.

В процесі розгляду справи з’ясовується, що є ще Постанова прокуратури про відмову в порушенні кримінальної справи від 28.09.2009р., про яку не було відомо раніше. Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 14.04.2011р. повністю задоволена скарга, скасовано Постанову прокуратури від 04.12.2006р, та від 28.09.2009р. і детально роз’яснено  Прокуратурі Одеської області які дії в ході перевірки повинні бути зроблені.

У тому числі: витребувати висновок правоохоронних органів Аргентини за обставинами загибелі другого помічника капітана Карташова Олександра; усунути протиріччя в медичній документації Аргентини про причини смерті Карташова; витребувати у грецького судновласника документи по нещасному випадку на судні; звернутися до Генеральної прокуратуру України з тим щоб відповідні відділи звернулись до міжнародних органів, Міністерства закордонних справ України з метою вирішення питання про проведення розслідування компетентними правоохоронними органами Аргентини.

І далі 2011, – 2013 ніяких дій на виконання Постанови суду, тільки передача матеріалів справи від прокуратури районної до міської та обмін листами.

У 2013 році подана скарга до Приморського районного суду м. Одеси в порядку ст. 303 КПК України на бездіяльність прокуратури. Перша інстанція – відмова на тій підставі, що Прокуратура провела перевірку за заявою Карташової і прийнята Постанова про відмову в порушенні кримінальної справи 17.09.2012р.

У квітні 2013р. подана скарга до Приморського районного суду м.Одеси з проханням скасувати Постанову 2012р. Постановою Приморський районний суд м.Одеси від 02.12.2013р. скасовує цю постанову на підставі того, що не були перевірені всі обставини, які мають значення для встановлення істини у справі, не витребувана інформація про проведення перевірки правоохоронними органами Аргентини, а також співробітниками правоохоронного органу не виконано в повному обсязі вказівки суду викладені у Постанові від 14.04.2011р.

Надалі ніяких дій і знову невиконання Постанови суду 2011р.

У березні 2016 році подано скаргу до Приморського районного суду м.Одеси на бездіяльність прокуратури з вимогою внести відомості про злочин до ЄРДР.

Перша інстанція – відмова. Апеляція – задоволено скаргу частково і передано до суду першої інстанції для прийняття рішення.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 06.06.2016р. скарга на бездіяльність прокуратури задоволена.

І тільки у липні 2017 року зареєстроване кримінальне провадження за заявою Карташової Катерини.

І далі цивільне провадження про стягнення моральної шкоди ….

Суд першої інстанції м Дніпропетровськ повністю прийняв позицію Прокуратури Одеської області залишивши без уваги отримані раніше рішення суду, які вже набрали чинності.

Апеляційної Суд Дніпропетровської області повністю визнав позов обґрунтованим і стягнув на користь Карташової Катерини на відшкодування моральної шкоди суму 5 000 000,00 грн. та 74850,00 грн. на  повернення витрат за рахунок коштів державного бюджету.

«Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави

ст. 3 Конституції України

Ухвалою Верховного Суду у складі судді Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 31.07.2018,  відкрито касаційне провадження № 61-32265ск18 в даній цивільній справі.